חוג מסעות בעולם

טבע קט ממריאה עם הילדים...
חוג מסעות בעולם מבית טבע קט, מספק לילדים בגילאי 8-4 סדרת פעילויות מהנה, ערכית ומרחיבת אופקים. התכנית בנויה ממפגשים שבועיים בני 45 דקות, המתקיימים לאורך כל שנת הלימודים. בכל מפגש הילדים "ממריאים" למדינה אחרת, ונחשפים בדרך פעילה וחווייתית לאנשים, לנופים, לתרבות, ללבוש, לשפה, לאוכל ולמנהגים שלה. הפעילות משלבת אביזרים מקוריים ואופייניים למדינה, תלבושות עממיות, מסכות, מוסיקה ומחול אותנטיים, אוכל לאומי ותפאורה מרהיבה המשקפת את מראות המדינה. התכנית מפגישה את הילדים עם מגוון מדינות שנבחרו בקפידה בהתאם לשוני הרב שביניהן.
תכנית מסעות בעולם מבוססת על ביבליוגרפיה עשירה של סיפורי ילדים פופולריים, אנציקלופדיות ותכני אינטרנט.
התכנית קבועה ומובנית, אך מתעדכנת תמיד בתכנים חדשים ורלוונטיים, וניתנת להתאמה לצרכים ספציפיים של קבוצת גן.

מטרות התכנית
הרחבת האופקים ועולם הידע.
חשיפה וקירוב של הילדים לעמים, תרבויות ומנהגים בלתי מוכרים, שאינם מורגלים בהם.
יצירת אמפתיה, סובלנות וכבוד לאדם השונה במראהו, בהתנהגותו ובמנהגיו.

להיות כאן – להרגיש שם
תכנית מסעות בעולם לוקחת את הילדים למסע מרגש, שבו משתתפים כל החושים. הם רואים נופים, מבנים ופסלים, מקשיבים למוסיקת עולם, לובשים תלבושות מסורתיות, טועמים מאכלים לאומיים בטעמים לא מוכרים, משחקים במשחקים שפותחו במדינות שונות, מכירים אישים מקומיים מפורסמים, ומתנסים במנהגים שונים ומשונים. הם חווים את הדבר הקרוב ביותר לדבר האמיתי.
כל המסע המרתק עטוף תמיד בסיפור מסגרת, שמחבר את הילדים למקומות ולמנהגים אחרים על ידי התנסות בחוויה שקרובה לעולמם, תוך גילום דמויות המאפיינות את המדינה אליה הגיעו.

מבנה התכנית
לכל מפגש בחוג הדרמה יש מבנה קבוע, כך שהילדים מודעים לכללים ולמהלך הפעילות.
כל מפגש מורכב משלושה שלבים:
 המראה ונחיתה – הילדים ממריאים בדמיון בעזרת מטוס הפלאים למדינה לא ידועה שהיא בגדר הפתעה עבורם. לפני הנחיתה, המדריך בונה לעיניהם, תוך ליווי מוסיקלי מתאים,  את התפאורה המודולרית המאפיינת את מדינת היעד, פרט אחר פרט (לדוגמה, בטיסה לאנגליה: הביג בן, ארמון המלכה, חיילי המשמר, אוטובוס קומותיים וכו'). במהלך הנחיתה הילדים מגלים לאן הגיעו דרך הרמזים המובילים.
התרחשות דרמטית – כל סיפור טומן בחובו התרחשות דרמטית מרעישה או תעלומה מסתורית. דרך המסגרת הסיפורית נחשפים הילדים לפולקלור המקומי, לאישים ולכל מאפייני המדינה. ההתרחשות יכולה להיות סיוע לבן המקום להיחלץ מתסבוכת כלשהי, או יציאה למסע הרפתקאות דמיוני עם דמות מקומית. התסבוכת קשורה תמיד למנהגי המדינה ומאפייניה. כך למשל, במהלך ביקור בארה"ב, הילדים מסייעים למיקי מאוס שהגיע לניו יורק, למצוא את דרכו לדיסנילנד. בדרך הם פוגשים בוקרים, אינדיאנים, נגני קאנטרי ודמויות מתעשיית הקוקה קולה והמקדונלדס.
פתרון התעלומה או התסבוכת – בחלק זה הילדים מגיעים לפתרון המיוחל וממריאים חזרה לישראל.


מה בערכת המדריכים?
מערך שיעור מפורט, קלטת מוסיקה עם קטעי מוסיקה האופיינית לכל מדינה ואפקטים קוליים המשתלבים בהתפתחות העלילתית של הסיפור השזור בפעילות, תחפושת למדריך, תחפושות ואביזרים לילדים, תפאורה מודולרית הנבנית לעיני הילדים, ומדמה את מראה המדינה, כולל מבנים, פסלים ונופים.