חוג דרמה

הרגעים הדרמטיים של טבע קט
תכנית הדרמה של טבע קט משלבת פעילות סיפור והפעלה בדרמה, הנושאת אופי רב חושי ואינטראקטיבי. במסגרת מפגשי הדרמה, המדריכים והילדים עוסקים יחד במגוון נושאים חברתיים, התורמים לפיתוח כישורי חיים שונים. הסיפורים מוגשים לקהל הצעיר בדרך משעשעת וחווייתית ובשילוב תחפושות ססגוניות, אביזרים מקוריים ויוצאי דופן, וקטעי מוסיקה מהנים.
חוג הדרמה מיועד לילדים בני 6-3. התכנית בנויה ממפגשים שבועיים בני 45 דקות, המתקיימים לאורך כל שנת הלימודים. התכנית משתלבת במערך הלימודים של הגנים והכיתות, וכוללת פעילויות מיוחדות לחגי ישראל ועונות השנה. ההיכרות עם החגים והעונות נעשית תוך כדי סיפור והפעלה דרמטית וחווייתית, שמכניסה את הילדים לאווירה המתאימה ולמאפייני החג והעונה.
תכנית הדרמה קבועה ומובנית, אך מתעדכנת תמיד בתכנים חדשים ורלוונטיים, וניתנת להתאמה לצרכים ספציפיים של קבוצת גן.

מטרות  התכנית:
הגברת המודעות העצמית של הילד במישור הדרמטי והמוטורי, ומתן בסיס לשיפור הדימוי העצמי.  
יצירת מפגש חווייתי עם יצירות ספרותיות שונות, חלקן ידועות וחלקן מקוריות.
דמיון מודרך- גירוי ופיתוח הדמיון של הילד באמצעות משחק, סיפור, מוסיקה ותנועה.
שילוב ועיבוד נושאים רגשיים ודרמטיים מעולם הילדים בדרך חווייתית ומהנה.
לימוד ועיבוד נושאים חברתיים וכישורי חיים באמצעות הסיפור.
פיתוח מוטוריקה, התמצאות מרחבית ויכולת דרמטית.

דרמה – לכל החיים
תכנית הדרמה בנויה כך שהילדים חווים במהלכה רגעים מרתקים ומהנים, ונושאים עמם בסיומה מוסר השכל וכלים להתמודדות עם מצבים שונים ואתגרים בחייהם, הווה ובעתיד.
כל מפגש נע סביב סיפור שהילדים לוקחים בו חלק פעיל, משחקים דמויות מתוכו, משפיעים על התפתחות העלילה, מנסים לפתור בעיות שעומדות בפני הדמויות, ומתנסים בהתמודדויות הקשורות גם לחיי היומיום שלהם עצמם. הילדים לומדים מתוך הפעילויות על חשיבותם של ערכים שונים, על כוחה של קבוצה, קבלה עצמית, הגשמת משאלות תוך הכרה בגבולות ומגבלות ועוד.

מבנה התכנית
לכל מפגש בחוג הדרמה יש מבנה קבוע, כך שהילדים מודעים לכללים ולמהלך הפעילות. מצד שני, בכל פעם הם פוגשים סיפור חדש עם דמויות שונות, מוסיקה אחרת ואביזרים ייחודיים מגוונים. במהלך המפגש כל הילדים משתתפים, מתחפשים ומגלמים דמויות.
כל מפגש מורכב משלושה שלבים:
 פתיח - שיר פתיחה והצגת הסיפור על ידי המדריך, שמעלה דילמה או נקודות למחשבה ולשיחה קצרה.
 פיתוח דרמטי – המדריך מספר את הסיפור ומתחפש לדמות הראשית. הילדים מתחפשים לדמויות השונות ומציעים רעיונות ופתרונות להתפתחות העלילה, הכול בהתאמה למטרות הפעילות.
 שיחת סיכום על הנושאים שעלו בפעילות, תוך חידוד מוסר ההשכל והמסקנות.
מה בערכת המדריכים?
מערך שיעור מפורט, קלטת מוסיקה עם קטעי מוסיקה ואפקטים קוליים המותאמים לפעילות, תחפושת למדריך, אביזרי התחפשות לילדים, כגון: קשתות עם אוזניים, כובעים, גלימות, זנבות, כנפיים ועוד.